تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا و خوراکی‌های رایج در این شب
بلاگ

آشنایی با تاریخچه، آداب و رسوم و خوراکی‌های شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

هرساله با نزدیک شدن به اواخر آذر و آغاز فصل زمستان، مردم برای گرامیداشت بلندترین شب سال، شب یلدا به تکاپو می‌افتند. در این مقاله قصد داریم به معرفی تاریخچه، آداب و رسوم و خوراکی‌های شب یلدا بپردازیم.

آیین شب یلدا یا شب چله، یک آیین بسیار کهن و باستانی در ایران به شمار می‌رود. واژه یلدا به معنی ولادت و تولد بوده و منظور از آن تولد خورشید است. بر اساس باور پیشینیان، شب یلدا بلندترین شب سال بوده و پس از آن به تدریج شب‌ها کوتاه و روزها بلند می‌شوند.

از آنجا که در گذشته کشاورزی پایه اصلی زندگی مردم را تشکیل می‌داد، طولانی شدن روز و بهره‌مندی بیشتر از نور خورشید یک نعمت به شمار رفته و حائز اهمیت بود. بر همین اساس، خانواده‌ها در طولانی‌ترین شب سال کنار هم جمع شده و آغاز روزهای طولانی را با نام یلدا یا همان تولد خورشید جشن می‌گرفتند.تاریخچه شب یلدا و ریشه نام یلدا و معنی کلمه یلدا در فرهنگ قدیم ایران زمین

خوراکی‌های رایج در شب یلدا

از معروف‌ترین خوراکی‌های مورد مصرف در این شب، هندوانه، انار و آجیل است. آجیل شب یلدا معمولا ترکیبی از پسته، بادام، گردو و میوه‌های خشک مانند مویز. خرما، قیصی و… است.

در برخی استان‌های ایران رسم بر آن است که در شب چله خنچه‌ای از آجیل درست کرده و به منزل نوعروس ببرند. مردمان آذربایجان در شب یلدا، هندوانه‌ای را  در سینی گذاشته، آن را با شال قرمز تزیین کرده و همراه با سایر خوراکی‌ها به منزل نوعروس یا نامزد خانواده می‌برند. در شمال کشور هم یک ماهی بزرگ را تزیین می‌کنند و همراه با سایر خوراکی‌ها به منزل نوعروس می‌برند.

انواع شیرینی، باسلوق، تخمه، باقالا و کدو حلوایی نیز از دیگر خوراکی‌های رایج در شب یلداست.خوراکی‌های شب یلدا، هندوانه، انار و آجیل است

آداب و رسوم شب یلدا

از معروف‌ترین آداب این شب، تفال به دیوان حافظ است. در این شب اعضای خانواده در خانه بزرگ‌ترین شخص خاندان جمع شده و او برای همه فال حافظ می‌گیرد. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در این شب میزبان فرزندان و نوه‌های خود هستند. آنها برای نوه‌های خود شعرخوانی کرده و قصه می‌گویند. شاهنامه خوانی هم از دیگر رسوم شب یلداست. خواندن داستان‌های حماسی در بلندترین شب سال و در کنار اعضای خانواده خالی از لطف نیست.

3 دیدگاه برای “آشنایی با تاریخچه، آداب و رسوم و خوراکی‌های شب یلدا”

  1. سلام علیگم از مطالب بسیار آموزنده شما بزرگوار استفاده کردم تا به دانش آموزانم انتقال دهم امید که در پناه حق همشه پایدار باشید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *