بازیافت پلاستیک با پرینتر 3 بعدی ناسا در فضا ممکن شد
بلاگ

بازیافت پلاستیک با پرینتر 3 بعدی ناسا در فضا

ناسا بازیافت پلاستیک با پرینتر 3 بعدی را در فضا ممکن ساخت

ناسا در ابتدای آغاز سال 2019 میلادی، دستگاه منحصر به فردی را با نام Refabricator طراحی و به عنوان هدیه سال نو به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد. این دستگاه در واقع یک پرینتر 3 بعدی است که می تواند پلاستیک قابل بازیافت را به مواد پرینت سه بعدی تبدیل کند. بدین ترتیب بازیافت پلاستیک با پرینتر 3 بعدی در فضا امکان پذیر است.

مدیر تولیدات داخل فضای مرکز فضایی مارشال درباره این پرینتر 3 بعدی معتقدست که نمونه کاملی از گجتی است که می تواند الگوریتم ثابتی برای بازیافت پلاستیک و تبدیل آن به مواد پرینتر سه بعدی را اجرا کند. استفاده از این پرینتر 3 بعدی به فضانوردان کمک می کند تا در ماموریت های طولانی خود از بازیافت پلاستیک بهره برده و وسایل جدید خلق کنند.

دستگاه  Refabricator امکان بازیافت پلاستیک در ناسا را فراهم کرده است

این پروژه توسط یک کمپانی خصوصی فعال در حوزه هوافضا طراحی و اجرا شده است. ناسا هزینه ساخت این دستگاه را بر عهده گرفته است. این دستگاه فعلا در مرحله آزمایش در ایستگاه بین المللی است و طبق برنامه ریزی ناسا قرار است توسط فضانوردان این ایستگاه برای بازیافت پلاستیک های مصرفی مورد استفاده و آزمایش قرار گیرد.

این پرینتر 3 بعدی دارای یک محفظه کوچک مانند یخچال است که قطعات پلاستیکی را خرد و سپس ذوب می کند. پس از ذوب شدن ترکیبات آن را به مواد مورد نظر برای استفاده درون پرینتر 3 بعدی تبدیل می کند. در نهایت این مواد را به پرینتر پیشرفته ای منتقل کرده و زمینه تولید وسایل جدید برای فضانوردان را ایجاد می کند. بدین ترتیب علاوه بر بازیافت پلاستیک با پرینتر 3 بعدی، امکان تهیه وسایل کاربردی موردنظر فضانوردان در فضا ایجاد می شود.

جدیدترین اخبار حوزه محیط زیست و فناوری های جدید برای بازیافت پلاستیک را در وبلاگ خبری گودپک دنبال کنید.   

1 دیدگاه برای “بازیافت پلاستیک با پرینتر 3 بعدی ناسا در فضا”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *