بازیافت پلاستیک در اقیانوس با کشتی تفریحی جدید که پلاستیک را به سوخت تبدیل می‌کند
بلاگ

بازیافت پلاستیک در اقیانوس‌ها با کشتی تفریحی نجات‌دهنده اقیانوس

رونمایی از کشتی “نجات‌دهنده اقیانوس” برای بازیافت پلاستیک در اقیانوس‌ها

به تازگی یک کشتی تفریحی به نام “نجات‌دهنده اقیانوس” (Ocean Saviour)  برای بازیافت پلاستیک در اقیانوس‌ها در انگلستان رونمایی شده است که می‌تواند روزانه 5 تن پلاستیک را از اقیانوس‌ها جمع‌آوری کرده و آنها را به سوخت تجدیدپذیر مورد نیاز برای حرکت خود تبدیل کند. قیمت این کشتی تفریحی بالغ بر 52 میلیون دلار است.

در دو طرف این کشتی دو بازوی 70 متری نصب شده تا بتوانند پلاستیک‌های سطح آب را جمع کرده و آنها را برای خرد شدن به نقاله انتقال دهند. پلاستیک‌ها پس از جمع‌آوری از سطح آب، خرد شده و سپس توسط یک دستگاه خاصی، فشرده می‌شوند. در نهایت قطعات خرد شده پلاستیکی، به سوخت تجدیدپذیر تبدیل می‌شوند. بنابراین این کشتی می‌تواند تا کیلومترها بدون سوخت‌گیری و با استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی مسیر خود را ادامه دهد.تبدیل پلاستیک به سوخت توسط کشتی ocean saviour

ریکی اسمیت، طراح این کشتی بر این باور است که: هدف “نجات‌دهنده اقیانوس”، ایجاد یک انقلاب و تحول عظیم در حوزه محیط زیست است تا بازیافت پلاستیک در اقیانوس‌ها را عملی سازد. ما به عنوان یک انجمن، مسئولیت آن را به عهده گرفته‌ایم تا قطعات پلاستیکی رها شده در اقیانوس‌ها را پاکسازی کنیم. ما با این کشتی به جنگ زباله‌ها در اقیانوس‌ها رفته‌ایم تا از این طریق بتوانیم بخشی از آسیب ناشی از بی‌توجهی به اقیانوس‌ها را جبران کنیم.

سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک تولید شده و بخش اعظمی از آنها مستقیما وارد اقیانوس‌ها می‌شوند. طبق تحقیقات روزانه 8 میلیون قطعه پلاستیکی وارد آب اقیانوس‌ها می‌شود که با این فرض در حال حاضر 150 میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها وجود دارند. محققان حوزه محیط زیست بر این باورند که اگر این روند با همین سرعت ادامه داشته باشد، به زودی زیست‌بوم دریایی اقیانوس‌ها از بین رفته و زندگی میلیون‌ها گونه جانوری به خطر می‌افتد. بدین ترتیب تا سال 2050 وزن پلاستیک‌های موجود در آب، از وزن ماهی‌ها بیشتر می‌شود.

به همین خاطر این روزها تلاش‌هایی همگانی برای کنترل تولید و بازیافت پلاستیک‌های موجود در سطح جهانی در حال شکل‌گیریست. پیش‌تر نیز از دستگاهی رونمایی شد که قابلیت جمع‌آوری زباله از اعماق اقیانوس‌ها را داشته و طبق برنامه‌ریزی‌های موجود، تا 5 سال آینده بخشی از اقیانوس آرام را از پلاستیک پاکسازی می‌کند.

برای مشاهده ویدئوی معرفی این کشتی می‌توانید به صفحه گودپک در آپارات مراجعه نمایید.

 

 

2 دیدگاه برای “بازیافت پلاستیک در اقیانوس‌ها با کشتی تفریحی نجات‌دهنده اقیانوس”

    1. برای مشاهده اطلاعات تخصصی می‌تونید به سایت اصلی شرکت سازنده کشتی که لینک شده مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *