بازیافت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف بر خلاف آنچه به نظر میرسد، دارای مراحل دشواری است
بلاگ

آیا بازیافت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف ممکن است؟

سرنوشت ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف

بازیافت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف گاهی اوقات همانند یک میدان مین است. به نظر شما کار راحتیست؛ این طور نیست؟ شامپوها با بطری‌های پلاستیکی و بطری‌های سودا در سطل زباله‌های آبی ریخته می‌شوند؛ اما ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف چه می‌شوند؟

بسیاری از ظروف یکبار مصرف همانند بطری‌های پلاستیکی هستند؛ اما در اکثر مواقع آنها همراه با غذا، خراشیده، پاره و یا آلوده شده و اگر این میزان آلودگی بسیار زیاد باشد، در مرحله بازیافت، نه تنها بازیافت نمی‌شوند بلکه به قسمت دفن زباله‌ها منتقل می‌شوند.

در ادامه باید اضافه کرد که بازیافت هرگونه زباله‌های پلاستیکی کاملا به برنامه‌های بازیافتی دولت محلی شما بستگی دارد. بسیاری از شهرها، مراحل بازیافت پلاستیک را تنها با علامت گذاری با استفاده از اعداد برجسته و حک شده بر روی آنها و یا ترکیبی از این اعداد انجام می‌دهند.

معنی اعداد حک شده در بازیافت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف

این اعداد در واقع نوع تعیین کننده نوع ماده سازنده‌ی پلاستیک است. رزین های به کار رفته در ساخت پلاستیک انواع مختلفی دارند که توسط اعداد متمایز می‌شوند.

بسیاری از ظروف یکبار مصرف مخصوصا نوع دردار و شفاف، نظیر بطری‌های سودا از پلاستیک شماره 1 ساخته شده‌اند. بازیافت این نوع پلاستیک بسیار ساده بوده و بسیاری از شهرداری‌ها بعد از شستشوی‌ آنها و حذف هرگونه برچسب مراحل بازیافت را انجام می‌دهند.

درحالیکه ظروف مسیر خود را از زباله‌دان‌ها و خیابان‌ها به سمت مناطق بازیافت طی می‌کنند، هرگونه تکه جامانده غذا بر روی آنها می‌تواند مقدمه‌ای برای رشد باکتری‌ها باشد. ظروف می‌توانند استریلیزه شوند اما این امر نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی است. بسیاری ترجیح می‌دهند که به بازیافت ظروف کثیف اکتفا کرده و منابع را خرج تمیز کردن کامل آنها نکنند.

جعبه‌های پیتزا و ظروف بیرون‌بر کاغذی غذاهای چینی، به راحتی شسته نمی‌شوند، و شما مجبور هستید تا آنها را پاره کنید تا بخش خیس شده از قسمت زیرین آن جدا شود و در این مرحله بازیافت آغاز شود.

با این حال فوم پلی استایرن هم موضوع دیگری است؛ چرا که بازیافت آن بسیار سخت است. در نیویورک در سال 2013، بسیار تلاش شد تا استفاده از آن منع شود، اما این تلاش با شکست مواجه شد و دلیل آن برنده شدن این صنعت در طرح دعوی دادگاه دو سال بعد بود. بسیاری مناطق، از فوم پلی استایرن که به پلاستیک نوع 6 نیز شناخته می‌شود، استفاده نمی‌کنند. اما این امر به جایی که شما در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. البته اکثر رستوران‌ها به ظروف قابل تجزیه زیستی روی آورده‌اند.

چگونه می‌توان به بازیافت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف کمک کرد؟

محققان سنگاپوری امروزه نوعی از پلیمر قابل تجزیه زیستی را معرفی کرده‌اندکه مشتق شده از پوسته خرچنگ است- بنابراین اگر شهر شما هنوز پلاستیک را بازیافت نمی‌کند، به زودی این امر محقق خواهد شد.

پیش‌بینی نهایی در رابطه با ظروف بیرون‌بر که شاید چندان رضایت‌بخش نباشد، این است که امر بازیافت بسیار پیچیده است. سایت دولت محلی خود را به منظور کسب اطلاعات بیشتر جهت بازیافت چک کنید، به دنبال اعداد برجسته که هر یک معرف یک نوع پلاستیک هستند بگردید، ظروف را به خوبی بشویید و تمیز کنید تا برای ورود به چرخه‌ی بازیافت آماده شوند.

3 دیدگاه برای “آیا بازیافت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف ممکن است؟”

  1. ما تفکیک زباله هم نداریم چه برسه به بازیافت، یه نگاه به جنگلای شمال کنید متوجه عمق فاجعه میشید.
    واقعا از ماست که بر ماست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *