تبدیل پلاستیک به سوخت مایع توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا روش جدیدی برای بازیافت پلاستیک است
بلاگ

تبدیل پلاستیک به سوخت مایع ، دستاورد جدید دانشمندان

دانشمندان با تبدیل پلاستیک به سوخت مایع به کمک کره زمین شتافتند

سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک در نقاط مختلف کره زمین استفاده و تنها بخش کمی از آن بازیافت می‌شود. پلاستیک خطرات فراوانی برای محیط زیست داشته و تهدیدی جدی برای سلامت آبزیان و سایر جانوران محسوب می‌شود. علاوه بر این در تحقیقات اخیر دانشمندان، مشخص شد رها کردن پلاستیک در معرض اشعه خورشید، منجر به آزادسازی گازهای گلخانه‌ای از سطح آن شده و در آلودگی و گرمایش کره زمین دخیل است. اکنون دانشمندان با تبدیل پلاستیک به سوخت مایع موفق به بازیافت پلاستیک به شیوه‌ای نوین شده‌اند.

با استفاده از این تکنیک جدید، ساختار پلی اتیلن به کار رفته در ساخت اکثر محصولات پلاستیکی شکسته می‌شود. یکی از اعضای تیم تحقیقاتیِ تبدیل پلاستیک به سوخت مایع، به نام ژیبین گوان در این باره توضیح می‌دهد:

با توجه به وجود مقادیر زیادی عناصر کربن و هیدروژن در پلی اتیلن که ماده سازنده بسیاری از ظروف پلاستیکی است، تبدیل آن به سوخت مایع هیدروکربنی روش مناسبی به نظر می‌رسد. اما مشکل اصلی در این راه، پیوندهای اتمی قوی در ساختار پلی اتیلن و شکستن این پیوندهاست. برای شکستن پیوندهای قوی پلی اتیلن باید به این ماده گرما داده شود که در این حالت حاصل آن ترکیبی غیر مفید از گاز و مواد نفتی خواهد بود. در روش جدید ابداعی، ما موفق به شکستن پیوندهای قوی پلی اتیلن و تبدیل آن به اجزای سازنده‌اش شدیم.

این تحقیقات توسط گروهی از محققان دانشگاه ایرواین کالیفرنیا با همکاری موسسه شیمی آلی شانگهای صورت گرفته است.محققان موفق به تبدیل پلاستیک به سوخت مایع و بازیافت پلاستیک به شیوه ای نوین شدند

در این پروژه با صرف هزینه و انرژی کمتر نسبت به راه‌های مشابه، از کاتالیزورهایی که برای تولید پل اتیلن به کار رفته، به منظور شکستن پیوندهای آن استفاده می‌کنند. به کمک این کاتالیزود، پیوند بین هیدروژن و کربن شکسته شده و اتم‌های کربن با یکدیگر پیوند جدیدی تشکیل می‌دهند. در مرحله بعد به کمک کاتالیزوری دیگر، مجددا پیوند بین کربن‌ها شکسته شده و با هیدروژن پیوند می‌خورند. تکرار این مراحل منجر به تغییر ترکیب شیمیایی پلی اتیلن گشته و در نهایت یک سوخت هیدروکربنی تولید می‌شود که می‌توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد. در این روش دمای مورد نیاز از 400 درجه سانتی گراد به 175 درجه کاهش یافته و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *