تزیین سفره هفت سین با ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی به شکل جام عروسکی
بلاگ

آموزش تصویری ساخت جام عروسکی برای هفت سین نوروز با بطری پلاستیکی

ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی

هر سال از نیمه دوم اسفند ماه، آغاز بهار و جشن بزرگ و باستانی نوروز در بین مردم حال و هوای دیگری ایجاد می کند. یکی از ملزومات نوروز که از زمان های قدیم در بین مردم رایج بوده، چیدن سفره هفت سین است. احتمالا می دانید که درون سفره هفت سین از سماق، سنجد، سیب، سیر، سکه، سمنو و سبزه استفاده می شود که به باور گذشتگان، هر کدام نماد خاصی از خیر و برکت و… در سفره هستند.

تزیین سفره هفت سین و ظروف لازم برای آن همواره یکی از دغدغه های روزهای نزدیک نوروز است. تنوع در تزیین سفره هفت سین و به کارگیری ظروف جدید می تواند حال و هوای تازه ای به منزل شما ببخشد. به همین منظور در این مقاله قصد آموزش ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی را داریم.

برای ساخت این ظروف زیبا به امکانات و وسایل خاصی نیاز ندارید. در اکثر منازل وسایل مورد نیاز ساخت این ظروف به سادگی یافت می شود. برای مشاهده آموزش ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی در ادامه با ما همراه باشید.

وسایل مورد نظر برای ساخت جام عروسکی هفت سین

بطری خالی پلاستیکی 14 عدد (برای تهیه هر ظرف به 2 عدد بطری نیاز دارید)

چسب تفنگی و چسب قطره ای

کاتر

اسپری رنگ به رنگ دلخواه

مروارید، پارچه توری و پاپیون برای تزیین

وسایل مورد نیاز برای ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی

مراحل ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی

مرحله اول

در مرحله اول مانند تصویر سر بطری ها را برش می دهیم. برای اینکه تمام ظروف یکدست و مشابه باشند، به بطری های مشابه نیاز دارید. برای تهیه هر ظرف، به دو عدد بطری نیاز دارید. بطری های را از قسمت مشخص شده در تصویر به وسیله کاتر با دقت برش می دهیم. هر چقدر در برش بطری ها دقت بیشتری به خرج دهید، ظرف نهایی شما تمیزتر می شود.

مرحله اول از ساخت ظروف هفت سین برای تزیین سفره هفت سین نوروز با بطری پلاستیکی

مرحله دوم

در این مرحله بطری های برش داده را از قسمت درب بطری روی هم قرار داده و با کمک چسب حرارتی، آنها را بهم می چسبانیم. در چسباندن بطری ها دقت کنید که کاملا روی هم قرار گیرند.

مرحله سوم

در ادامه قسمت بالایی ظرف را به دلخواه با کمک اسپری رنگ آمیزی می کنیم. از رنگ های اکلریک و تکنیک ویترای (نقاشی روی شیشه با کمک دورگیر و رنگ) هم می توان استفاده کرد. چگونگی اجرای این مرحله کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. می توان از ترکیب چند رنگ مختلف استفاده کرد یا تنها قسمتی از بطری را رنگ کرد. اگر تصمیم به رنگ آمیزی تنها قسمتی از بطری با طرح خاصی دارید، می توانید سایر قسمت ها را با روزنامه پوشانده و سپس به کمک اسپری، رنگ آمیزی کنید.

آموزش تصویری ساخت جام عروسکی برای تزیین سفره هفت سین نوروز 98

مرحله چهارم

پس از رنگ آمیزی ظروف و خشک شدن آنها، با مروارید دورتادور لبه بطری های را تزیین می کنیم. این کار کمک میکند تا بی نظمی های احتمالی در هنگام برش بطری های پوشانده شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید استفاده از چسب قطره ای برای چسباندن مرواریدهاست. اگر از چسب حرارتی استفاده کنید، لبه بطری ها ذوب می شوند.

مرحله پنجم

در مرحله آخر از مراحل ساخت ظروف هفت سین با بطری پلاستیکی، پارچه را به حالت دامن در قسمت پایینی بطری می چسبانیم. انتخاب رنگ و جنس پارچه می تواند کاملا دلخواه باشد. در هنگام چسباندن پارچه، می توانید چین هایی در آن ایجاد کنید تا به زیباتر شدن آن کمک کند. در نهایت می توان از پاپیون یا مروارید یا دیگر وسایل تزیینی برای تزیین محل اتصال دامن به ظرف استفاده کرد.

آموزش تصویری ساخت ظروف هفت سین برای تزیین سفره هفت سین نوروز با بطری پلاستیکی

جام های عروسکی زیبای شما آماده خودنمایی در سفره هفت سین هستند. با استفاده از این ظروف تنوعی در تزیین سفره هفت سین ایجاد کرده و علاوه بر آن در استفاده مفید از بطری های پلاستیکی و کمک به اقتصاد خانواده گام بزرگی بر میدارید.

4 دیدگاه برای “آموزش تصویری ساخت جام عروسکی برای هفت سین نوروز با بطری پلاستیکی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *