چگونه به کاهش مصرف پلاستیک کمک کنیم؟ راهکارهای مصرف کمتر پلاستیک
بلاگ

چند راه حل ساده برای استفاده کمتر از پلاستیک – قسمت دوم

چگونه به کاهش مصرف پلاستیک کمک کنیم؟

در قسمت اول این مطلب، چند راهکار ساده و کاربردی در زندگی روزمره را بررسی کردیم که با رعایت آنها می‌توان نقش به سزایی در کاهش مصرف پلاستیک ایفا کرد. در ادامه چند روش کاربردی و ساده دیگر را در راستای کاهش مصرف پلاستیک معرفی می‌کنیم.

از ظروف شیشه‌ای به جای پلاستیکی استفاده کنید

در هنگام خرید مواد غذایی، مانند انواع سس، کره بادام زمینی، مربا، عسل و… به جای بسته‌بندی‌های پلاستیکی، از بسته‌بندی‌های شیشه‌ای استفاده کنید. حتی اگر سطل ماست یا ظرف پنیر پلاستیکی خریداری کرده‌اید، پس از اتمام محتویات، ظرف را شسته و برای نگهداری مواد غذایی از آن استفاده کنید.

از وسایل ساخته شده با پلاستیک بازیافتی بیشتر استفاده کنید

درصدی از پلاستیک بازیافتی، به عنوان پلاستیک درجه چندم در ساخت برخی وسایل به کار گرفته می‌شود. در هنگام خرید، سعی کنید وسایلی را خریداری کنید که از پلاستیک باریافتی ساخته شده‌اند. این مواد در وسایلی به کار گرفته می‌شوند که  با سلامت انسان‌ها در ارتباط نبوده و آسیبی به آن نمی‌رسانند. برای مثال می‌توانید از فندک پلاستیکیِ ساخته شده از پلاستیک درجه چندم استفاده کنید. اگر مایل به این کار نیستید، در هنگام خرید نوع فلزی را جایگزین نوع پلاستیکی آن کنید.

تا حد ممکن از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنید.

با انواع ظروف یکبار مصرف از جمله قاشق، چنگال، چاقو، ظرف، لیوان و… خداحافظی کنید. تا حد ممکن استفاده از ظروف یکبار مصرف را کاهش دهید. اگر در محل کار شما غذا را در ظروف یکبار مصرف سرو می‌کنند، از خانه برای خود ظرف برده و قبل از کشیدن غذا، آن را در اختیار سرآشپز قرار دهید تا غذای شما را درون آن سرو کند.

ظروف یکبار مصرف را مجددا استفاده کنید.

در بسیاری از فروشگاه‌ها، برخی مواد غذایی درون ظروف یکبار مصرف بسته‌بندی می‌شوند. می‌توانید این ظروف را برای خرید مجدد همراه خود برده و از فروشنده بخواهید درون آنها را پر کند. یا ظروف را نزد خود نگه داشته و از آنها برای جابه‌جایی برخی مواد غذایی مانند میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید. استفاده مجدد از ظروف یکبار مصرف در همه موارد توصیه نشده و می‌تواند به سلامتی انسان آسیب بزند.استفاده مجدد از برخی ظروف یکبار مصرف می‌تواند در کاهش مصرف پلاستیک نقش به سزایی داشته باشد

آب میوه نخرید

به جای مصرف آب میوه که معمولا در قوطی‌های پلاستیکی بسته بندی می‌شوند، از میوه تازه استفاده کنید. با این کار علاوه بر کاهش مصرف پلاستیک، سلامتی خود را نیز بهبود می‌بخشید.


همانطور که مشاهده می‌کنید مصرف پلاستیک با زندگی روزمره ما عجین شده و در اغلب وسایل مصرفی ما جای گرفته است. با این حال با رعایت همین نکات کوچک و راهکارهای ساده می‌توان نقش بزرگی در کاهش مصرف پلاستیک ایفا کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *