تجزیه زباله در طبیعت به چند سال زمان نیاز دارد؟
بلاگ

تجزیه زباله در طبیعت چند سال زمان می‌برد؟

برای تجزیه زباله در طبیعت چند سال زمان لازم است؟

انسان تنها موجودی است که در صورت بی توجهی می‌تواند به راحتی زیست بوم خود و سایر جانوران را از بین ببرد. در طبیعت هیچ موجودی به اندازه انسان توان سازندگی و تخریب را به طور همزمان ندارد. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که زباله‌های رها شده در طبیعت به طور طبیعی چند سال زمان لازم دارند تا تجزیه شوند؟ در ادامه با ما باشید تا آماری شگفت انگیز از مدت زمان لازم برای تجزیه زباله در طبیعت را بررسی کنیم.

عمر برخی زباله‌ها بیشتر از عمر انسان است

جالب است بدانید یک انسان به طور میانگین 70 الی 80 سال عمر طبیعی دارد و این در حالیست که می‌تواند آثاری مخرب از خود در طبیعت به جای بگذارد که حتی پس از مرگش نیز همچنان اثر آنها باقی بماند.

مدت زمان لازم برای تجزیه هریک از مواد زیر عبارتست از:تجزیه زباله در طبیعت چندین سال زمان لازم دارد

شیشه 4000 سال

پلاستیک 1000 سال

قوطی فلزی نوشابه 100 سال

کاغذ یا روزنامه بین 3  تا 12 ماه

برای درک بهتر موضوع اجازه دهید مثالی بزنیم. اگر انسانی در بدو تولد پلاستیکی در طبیعت رها کرده و فراتر از حد میانگین یعنی در حدود 100 سل عمر کند، 10 قرن پس از تولد وی، پلاستیکی که از خود بر جای گذاشته تجزیه می‌شود.و اگر هر قرن را 3 نسل متفاوت در نظر بگیریم، 30 نسل پس از آن انسان، باید شاهد آثار مخرب پلاستیک رها شده توسط آن شخص در طبیعت باشند.

حال تصور کنید در یک تفریح کوچک آخر هفته، چند بطری و ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای در طبیعت رها می‌شود و اگر این روند ادامه داشته باشد به زودی جایی برای زندگی انسان باقی نخواهد ماند.

جالب است بدانید دیگر تفکر غلط اما رایج در بین مردم این است که پوست میوه یا تفاله چای برای طبیعت نه تنها مضر نیست بلکه مفید بوده و رها کردن آنها در طبیعت اشکالی ندارد. هرچند این تفکر تا حدودی درست است و تجزیه این مواد زمان بسیار کمتری لازم داشته و در نهایت تاثیر مخربی ندارد، اما به طور میانگین تجزیه پوست میوه یا تفاله چای 6 ماه زمان لازم دارد. بنابراین رها کردن این مواد در طبیعت می‌تواند چهره آن را برای چندین ماه تخریب کند.

بنابراین بهترین کار جمع آوری زباله از طبیعت و انداختن آن به صورت تفکیک شده در سطل زباله است تا هم به مراحل بازیافت آن و هم به محیط زیست پیرامون خود احترام بگذاریم.

2 دیدگاه برای “تجزیه زباله در طبیعت چند سال زمان می‌برد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *