ساخت پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک برای نگهداری مواد غذایی
بلاگ

ساخت پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک برای نگهداری مواد غذایی

پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک برای مواد غذایی

در همه جای دنیا برای حفظ تازگی مواد غذایی، آنها را درون کیسه پلاستیکی نگهداری می‌کنند. پلاستیک به خاطر ویژگی‌هایی نظیر مقاومت در برابر آب، هوا و انعطاف پذیری بالا برای این منظور مناسب است. اما پلاستیک در کنار این مزایا، معایب فراوانی داشته که بسیار در مورد آنها صحبت شده است. به همین خاطر محققان در راستای ساخت جایگزینی برای پلاستیک موفق به ساخت پوشش خوراکی با ویژگی‌های مشابه پلاستیک شده‌اند.

این پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک، از مواد طبیعی درون شیر ساخته شده و قابل خوردن است. ترکیب پودر پروتئین کاسئین در شیر با آب می‌تواند ماده یکدستی را ایجاد کند که با افزودن کربوهیدرات پکتین و گلیسیرین انعطاف پذیری آن افزایش می‌یابد. تمام مواد به کار رفته در ساخت پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک خوردنی است. جالب است بدانید این پوشش تا 500 برابر بهتر از پلاستیک می‌تواند تازگی مواد غذایی را حفظ کند.

به علاوه این پوشش در برابر حرارت هم مقاوم بوده و چون اساس آن گیاهی است، در برابر حرارت از خود مواد شیمیایی آزاد نکرده و برای سلامت انسان مضر نیست. در صورتیکه از این پوشش خوراکی برای بسته‌بندی سوپ، قهوه، سبزیجات آماده و غیره استفاده شود، می‌توان بدون پاره کردن بسته‌بندی، مستقیما از آن در تهیه غذا یا نوشیدنی استفاده کرد. حتی می‌توان آن را در طعم‌های مختلفی تهیه کرد.ساخت پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک با پروتئین موجود در شیر

هرچند اختراع پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک ، تا تجارت‌سازی راهی طولانی در پیش دارد و باید آزمایشات زیادی را پشت سر بگذارد، اما اگر به مرحله تولید انبوه برسد می‌تواند راهکار خوبی برای کاهش مصرف پلاستیک باشد. سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک برای بسته‌بندی مواد غذایی به کار می‌رود که بخش بزرگی از آن قابل بازیافت و استفاده مجدد نبوده و در طبیعت رها شده یا در زمین دفن می‌شوند.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار روز دنیا در حوزه محیط زیست و سلامت می‌توانید در وبلاگ گودپک با ما همراه باشید.

1 دیدگاه برای “ساخت پوشش خوراکی جایگزین پلاستیک برای نگهداری مواد غذایی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *