آموزش ساخت گلدان با بطری پلاستیکی مناسب برای نگهداری گیاه در آپارتمان
بلاگ

آموزش ساخت گلدان با بطری پلاستیکی مخصوص گیاهان با رطوبت بالا

آموزش ساخت گلدان با بطری پلاستیکی

استفاده از بطری‌های پلاستیکی در خانه و ساخت وسایل کاربردی با آنها یک روش مناسب برای بازیافت پلاستیک در منزل است. این بطری‌ها معمولا از پلاستیک نیمه فشرده تولید شده و مقاومت نسبتا بالایی دارند. امروز قصد داریم نحوه ساخت گلدان با بطری پلاستیکی را آموزش دهیم. این گلدان برای نگهداری گل‌های آپارتمانی که به رطوبت و آب زیادی نیاز دارند، بسیار مناسب است. حتما برای شما هم پیش آمده که قصد سفر چند روزه داشته و نگران خشک شدن گیاهان خانگی خود بوده‌اید. با این روش و با استفاده از بطری پلاستیکی می‌توانید به سادگی این مشکل را حل کرده و آب مورد نیاز برای چندین روز گلدان‌های خود را تامین کنید.

وسایل مورد نیاز و نحوه ساخت گلدان

برای ساخت این گلدان به وسایل خاصی نیاز ندارید. یک بطری پلاستیکی، 20 الی 30 سانتی متر کاموا، میله داغ یا هویه و قیچی همه وسایلی است که برای ساخت گلدان لازم است. این وسایل معمولا در همه خانه‌ها به سادگی یافت می‌شوند. ابتدا مانند شکل، بطری را برش زده و بر روی قسمت بالای آن به کمک هویه یا میله داغ چندین سوراخ ایجاد می‌کنیم. اگر هویه ندارید، میل بافتنی برای این منظور بسیار مناسب است. کافیست چند ثانیه آن را روی حرارت گاز نگه داشته و سپس در بطری فرو کنید.نحوه ساخت گلدان با بطری پلاستیکی و لوازم مورد نیاز

درِ بطری هم مانند شکل به کمک هویه یا میله داغ سوراخ کرده و کاموا را از درون آن رد می‌کنیم. اکنون نوبت رنگ آمیزی یا تزیین گلدان فرا رسیده. برای این منظور می‌توانید از رنگ‌های اکلریک استفاده کرده و با سلیقه خود گلدان را رنگ آمیزی کنید. حتی می‌توان با به کارگیری تکنیک‌های پتینه، گلدانی زیبا و حرفه‌ای درست کرد.

پس از رنگ آمیزی گلدان و خشک شدن آن، در بطری را بسته و حدود 10 سانتی متر از کاموا را از داخل سوراخ در به بیرون می‌کشیم. اکنون باید گیاه مورد نظر را درون بطری بکاریم. در هنگام کاشت گیاه و ریختن خاک درون گلدان دقت کنید که نخ کاموا در اطراف ریشه قرار گرفته و اگر اضافه بود آن را برش دهید.  چگونه با بطری پلاستیکی، گلدان بسازیم؟

اکنون در نیمه پایینی بطری مقداری آب ریخته و گلدان را درون آن قرار می‌دهیم. به این ترتیب کمی از کاموا که از درب بطری بیرون مانده بود درون آب قرار گرفته و با جذب تدریجی آب و رساندن آن به ریشه گیاه، مانعِ خشک شدن آن می‌شود.

سوراخ‌هایی که در قسمت بالایی بطری ایجاد کرده بودیم، علاوه بر اینکه راهی برای خروج آب اضافی گلدان است، در موارد خاص مانند سفر و … راهی برای جذب رطوبت ناشی از تبخیر آب درون محفظه پایینی گلدان است.

با این روش ساده شما موفق به ساخت گلدان با بطری پلاستیکی و استفاده بهینه از آن شده‌اید.

2 دیدگاه برای “آموزش ساخت گلدان با بطری پلاستیکی مخصوص گیاهان با رطوبت بالا”

  1. سلام با دوختن پارچه نخی اطراف شیشه نوشابه و آب کردن شیشه نوشابه و خیس کردن پارچه یک آبسردکن طبیعی می توان خصوصا در مسافرت استفاده کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *