سوراخ لایه اوزون و تاثیر مخرب آن بر روی زندگی جانداران کره زمین
بلاگ

سوراخ لایه اوزون ، تهدیدی جدی برای زندگی همه جانداران کره زمین

لایه اوزون چیست؟

لایه اوزون به جو اطراف زمین اطلاق می‌شود. وجود این لایه از عبور اشعه‌های مضر خورشید مانند اشعه ماورا بنفش جلوگیری می‌کند. جالب است بدانید کم شدن تراکم مولکول‌های جذب کننده اشعه ماورا بنفش در جو زمین، که اصطلاحا به آن سوراخ لایه اوزون می‌گوییم، منجر به تغییر الگوی ایجاد و گردش بادها در قاره قطب جنوب شده است. به همین خاطر وزش باد در این قاره شدید شده و باعث روی سطح آمدن حجم عظیمی از آب‌های عمقی می‌شود. آب‌های عمقی قطب جنوب دارای مقدار قابل توجهی کربن است. بنابراین قدرت جذب کربن موجود در جو زمین را ندارد و در نتیجه گرمایش کره زمین سرعت می‌یابد.

عوامل تهدیدکننده لایه اوزون

عامل تهدیدکننده لایه اوزون، گازهای گلخانه‌ای است. شناخته‌شده‌ترین گاز گلخانه‌ای تخریب کننده لایه اوزون، گاز CFC-11 است. گاز CFC به عنوان یک تهدید جدی برای لایه اوزون شناخته می‌شود.این گاز در گذشته به عنوان خنک کننده در یخچال‌ها و دستگاه‌های تهویه هوا و همچنین در اسپری‌ها به کار می‌رفتند. CFCها طول عمری بین 50 تا 100 سال داشته و توانایی جذب و ذخیره گرما در آنها 5000 برابر دی‌اکسید کربن است. بنابر نظر کارشناسان حوزه محیط زیست از بین رفتن تاثیر مخرب گازهای گلخانه‌ای و ترمیم لایه اوزون ممکن است تا سال 2080 به طول انجامد.

خوشبختانه طبق تحقیقات ناسا در ژانویه 2018، سوراخ لایه اوزون در حال ترمیم بوده و به کمترین اندازه خود از سال 1988 به بعد رسیده است. اما همچنان ترمیم کامل آن چندین سال زمان لازم دارد. با ترمیم لایه اوزون می‌توان به چندین سال گرمایش کره زمین را به تاخیر انداخت.

پروتکل مونترال چیست؟

پروتکل مونترال در سال 1987 به منظور محافظت از لایه اوزون و ممنوعیت استفاده از گازهای مخرب این لایه تصویب و از سال 1989 به اجرا درآمد. رونالد ریگان رییس جمهور وقت آمریکا این پروتکل را امضا کرده و از آن به عنوان “اجماع جهانی در موضوع خطر از بین رفتن لایه اوزن برای همه مردم دنیا” یاد کرد. پروتکل مونترال به عنوان یک موفقیت بزرگ جهانی در راستای حفاظت از محیط زیست شناخته می‌شود.

تخلف از پروتکل مونترال در آسیای شرقی

اخیرا پژوهشگران رصدخانه مونالائو در اندازه‌گیری‌های CFC در جو زمین به سطح غیرعادی این گاز پی برده‌اند. طبق پروتکل مونترال، سطح این گاز به عنوان عامل اصلی تخریب کننده اوزون همواره پایش و اندازه‌گیری شده است. افزایش سطح این گاز می‌تواند سرعت روند ترمیم لایه اوزون را کاهش داده و حتی آن را مختل کند.

به همین خاطر گروهی از دانشمندان در کلورادو با شبیه سازی معکوس مدل‌های آب و هوایی جهان، موفق به کشف منبع اصلی این گاز شدند. یک سازمان کوچک فعال زیست محیطی موسوم به EIA در لندن موفق به کشف منشا این گاز شد. طبق گزارشات EIA، گاز CFC در ابعاد گسترده برای تولید فوم‌های عایق ساختمانی در چین تولید شده است.

اکنون نوبت جوامع بین‌المللی است تا در قبال این تخلف بزرگ، عکس‌العمل نشان داده و مانع از چنین فعالیت‌هایی شوند.

3 دیدگاه برای “سوراخ لایه اوزون ، تهدیدی جدی برای زندگی همه جانداران کره زمین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *