فواید مصرف حشرات برای سلامتی انسان‌ها
بلاگ

فواید مصرف حشرات و تاثیر مثبت آنها در سلامتی انسان

فواید مصرف حشرات برای سلامتی انسان‌ها

خوردن حشرات در کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله تایلند و چین بسیار رایج است. حشرات در این کشورها از محبوب‌ترین غذاها محسوب شده و در اشکال مختلف از جمله سرخ شده و کبابی سرو شده یا در شیرینی‌ها از آنها استفاده می‌شود. اما خوردن حشرات در سایر کشورهای جهان نه تنها مرسوم نبوده بلکه وجه بدی هم دارد. بسیاری از مردم دیگر کشورها، مصرف حشرات در برخی کشورهای آسیایی را به عنوان یکی از عجیب‌ترین آداب غذایی در جهان می‌شناسند.حشرات سرشار از پروتئین، فیبر و پروبیوتیک‌ها هستند. فواید آنها باعث شده تا به فکر جایگزینی آنها با گوشت بیوفتند.

پیش‌تر تحقیقاتی راجع به فواید مصرف حشرات در کشورهای مختلف انجام شده و نتایج جالبی در پی داشته است. جالب است بدانید حشراتی نظیر ملخ، جیرجیرک، مورچه و غیره سرشار از فیبر بوده و باعث افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شود. از آنجایی که امروزه استفاده از مواد پروبیوتیک برای تنظیم گوارش بدن بسیار رایج شده است، حشرات به عنوان منبع غنی این باکتری‌ها شناخته شده و برای تنظیم فعالیت روده بسیار مفید هستند.

در آزمایشی که اخیرا توسط دانشگاه ویسکانسین انجام شده است، گروهی داوطلب به منظور بررسی تاثیر و فواید مصرف حشرات در سلامتی انسان، در رژیم روزانه خود به میزان کنترل شده‌ای حشرات را مصرف کرده‌اند. سپس از خون و مدفوع آنها نمونه برداری شده و مورد آزمایش قرار گرفته است.  نتایج آزمایش حاکی از افزایش باکتری‌های مفید روده و تنظیم آنزیم‌های وابسته به سلامتی روده بوده است.

جالب است بدانید حشرات علاوه بر منبع غنی فیبر، سرشار از پروتئین بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای گوشت هستند. از آنجا که پرورش حشرات نسبت به دام بسیار ارزان بوده و امکانات خاصی لازم ندارد، می‌تواند به سادگی جای گوشت را در رژیم غذایی انسان‌ها پر کند.

علاوه بر این، مصرف حشرات می‌تواند برای محیط زیست هم مفید باشد. سالانه میلیون‌ها تن مواد شیمیایی برای دفع آفات و حشرات در باغ‌ها و مزارع مصرف می‌شود. اگر حشرات به عنوان یک وعده غذایی وارد زنجیره غذایی انسان‌ها شوند، می‌توان از تکثیر آسان آنها استفاده مفیدی کرد.

1 دیدگاه برای “فواید مصرف حشرات و تاثیر مثبت آنها در سلامتی انسان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *