با مصرف این نوشیدنی در ماه رمضان جلوی تشنگی و عطش را بگیرید
بلاگ

نوشیدنی های مناسب ماه رمضان کدامند؟

در ماه رمضان چگونه به رفع عطش کمک کنیم؟

اهمیت تغذیه در ماه رمضان به خصوص در فصول گرم سال بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر در این ماه به تغذیه کم اهمیتی شود، روزه داری نه تنها برای بدن مفید نیست، بلکه می تواند به سیستم گوارش و کلیه ها آسیب بزند. کارشناسان تغذیه با فرا رسیدن ماه رمضان به روزه داران توصیه می کنند در حدفاصل افطار تا سحر، با نوشیدن آب و سایر نوشیدنی های طبیعی همراه با خاکشیر و تخم شربتی، از عطش و تشنگی مفرط در طول روز پیشگیری کنند. همچنین توصیه می شود برای لحظه افطار یک نوشیدنی گرم مانند چای، آب جوش یا شیر گرم همراه با مواد دارای قند طبیعی مانند خرما، عسل، کشمش یا مویز مصرف شود.

یکی دیگر از راه های پیشگیری از تشنگی در طول روز و تامین آب بدن در طول روزه داری، مصرف سبزی و میوه است. به خصوص مصرف میوه های پرآبی مانند هندوانه و یا صیفی جاتی نظیر کاهو بسیار مثمر ثمر است.

یکی از اشتباهات رایج در هنگام افطار، نوشیدن آب یخ یا نوشیدنی های بسیار خنک است. مصرف یخ در هنگام افطار برای مدتی دمای بدن و میل مصرف آب و نوشیدنی را کاهش می دهد. به همین سبب در عین حال که آب مورد نیاز بدن تامین نشده است، تمایلی به مصرف آن وجود ندارد. در ادامه به معرفی چند شربت و نوشیدنی های مناسب ماه رمضان و دستورالعمل تهیه آنها می پردازیم. این نوشیدنی ها را می توان به سادگی تهیه کرده و در طول افطار تا سحر جرعه جرعه میل نمایید.

نوشیدنی های مناسب ماه رمضان

شربت آبلیمو

یکی از نوشیدنی های مناسب ماه رمضان ، شربت آبلیموی کم شیرینی است. اگر در تهیه این شربت از لیموی تازه استفاده نمایید می توانید از خواص فراوان لیمو هم بهره مند شوید. در شربت آبلیمو و سایر شربت ها می توانید از تخم شربتی و خاکشیر هم استفاده کنید. این دو افزودنی دارای خاصیت خنک کنندگی و ضد عطش هستند. همچنین می توانند مقداری آب را درون دانه های خود ذخیره کرده و به تدریج فرآیند آبرسانی به بدن را انجام دهند.

یکی از نوشیدنی های مناسب ماه رمضان و فصول گرم سال شربت آبلیمو است

شربت کاسنی

عرقیجات سنتی بسیار پر خاصیت بوده و مصرف مرتب آنها می تواند تاثیرات مثبتی برای سلامتی داشته باشد. یکی از عرقیجات خنک کننده که مناسب مصرف در ماه رمضان است، عرق کاسنی است. برای تهیه شربت کاسنی میتوان کمی نبات یا شکر حل شده را با گلاب و عرق کاسنی و آب خنک و یخ ترکیب و استفاده کرد.

ترکیب عرق کاسنی و خاکشیر یکی از نوشیدنی های مناسب ماه رمضان و فصول گرم سال است

دمنوش و شربت نعنا

دمنوش نعنا و ترکیب آن با کمی عسل در هنگام سرو یک نوشیدنی عالی برای رفع تشنگی است. کافیست چند برگ نعنا را درون آب جوش ریخته و مدتی روی بخار آب قرار دهید تا به آهستگی دم بکشد. سپس در هنگام سرو کمی عسل به آن اضافه کنید.

خواص مصرف دمنوش نعنا در فصول گرم سال

برای تهیه شربت نعنا هم می توانید از ترکیب عرق نعنا و شیره نبات با کمی آبلیمو و آب استفاده کنید. نعنا علاوه بر خواص فراوان و تنظیم عملکرد سیستم گوارش و خاصیت ضدباکتریایی، یک خنک کننده عالی هم به شمار می رود که مصرف آن به صورت تازه در سبزی خوردن، به صورت دمنوش و یا به شکل شربت در ایام ماه رمضان بسیار پر فایده بوده و یکی از بهترین نوشیدنی های ماه رمضان به شمار می رود.

1 دیدگاه برای “نوشیدنی های مناسب ماه رمضان کدامند؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *