کلانه نام نان محلی استان کردستان است که با دوغ و کره حیوانی سرو می‌شود
بلاگ

غذاهای سنتی ایران: غذاهای محلی استان کردستان – کلانه

آشنایی با غذاهای محلی استان کردستان، سرزمین مردمان غیور

استان کردستان واقع در غرب کشور و هم مرز با کشور عراق است. این استان به دلیل ماهیت کوهستانی خود از تنوع گیاهی و جانوری بالایی برخوردار است. به دلیل همین تنوع بالا، مردمان استان کردستان سفره‌های رنگین با غذاهای مختلف دارند.

مدتی است در وبلاگ گودپک به معرفی غذاهای محلی استان‌های مختلف ایران می‌پردازیم. در ادامه سفرهای استانی، امروز به استان کردستان سفر کرده و با یکی از غذاهای محلی این استان با نام کلانه که در اصل نوعی نان است آشنا می‌شویم. مشابه نان کلانه در سایر کشورها هم پخته شده و با اسامی مختلفی شناخته می‌شود. برای مثال در افغانستان به اسم بولانی، در ترکیه به اسم گزلمه و در آذربایجان با نام سبزله گوتاب معروف است. این نان معمولا در فصل بهار پخته شده و همراه با کره حیوانی و دوغ سرو می‌شود.کلانه غذای محلی استان کردستان که با پیازچه و تره در میان خمیر نازکی تهیه می‌شود

شما هم می‌توانید برای معرفی غذاهای محلی استان و شهر خود در اینستاگرام با هشتگ #هراستان_یک_غذا در راستای شناخته شدن ظرفیت‌های خوراکی استان خود با ما همراه شوید.

مواد لازم برای تهیه کلانه

آرد ۲ پیمانه

پیچک کوهی (یا تره و پیازچه) یک دسته بزرگ

کره ۵۰ گرم

آب مقداری

نمک نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه نان کلانه

این نان از یک خمیر لطیفی که به نازکی روی ساج پخته شده، تهیه می‌شود. ساج یک ابزار قدیمی برای پخت نان روی آتش است که کلانه به طور سنتی روی آن پخته می‌شود. برای تهیه این خمیر ابتدا آرد را با نمک مخلوط کرده و به آرامی آب ولرم را به آن اضافه می‌کنیم. آب را تا حدی اضافه می‌کنیم که خمیر لطیفی به دست آید. خمیر نباید چسبناک یا خشک باشد. پس از تهیه خمیر به خوبی آن را ورز داده و به مدت ۱۵ دقیقه روی آن را پوشانده و در محیطی گرم قرار می‌دهیم تا ور بیایید. در تهیه این خمیر از خمیرمایه استفاده نمی‌شود، اما چون خمیر خیلی نازک پهن و پخته می‌شود، در نهایت نان لطیفی به دست می‌آید.

در ادامه مراحل پخت کلانه، خمیر را به چانه‌های مساوری تقسیم کرده و روی میز کار آرد می‌پاشیم و به کمک وردنه خمیر را به نازکی پهن می‌کنیم. ضخامت خمیر باید  در حدود ۲ میلی‌متر باشد. پهن کردن خمیر با این ضخامت نیاز به مهارت دارد. پس اگر دفعات اول موفق به نازک پهن کردن خمیر نشدید، نگران نباشید. با کمی تمرین موفق می‌شوید.

در یک طرف خمیر پیازچه و تره یا پیچک کوهی خرد شده ریخته و طرف دیگر خمیر را روی آن برمی‌گردانیم. سپس نان را روی ساج قرار می‌دهیم تا با حرارت ملایم بپزد. پس از پخت یک سمت آن، نان را بر‌می‌گردانیم تا هر دو طرف آن به خوبی پخته شود.

پس از پخت نان، روی آن کره محلی مالیده و با دوغ محلی نوش جان کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *